HANGZHOU ZION COMMUNICATION CO., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Zion communication OR OEM
Model Number : Network Rack Cabinet
Certification : ISO, CE, RoHS, UL
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1,000 PCS
Payment Terms : T/T,L/C
Supply Ability : 30,000 PCS / Month
Delivery Time : Normally 10 workingdays
Packaging Details : 1 PC/Plastic Bag, PCS/Carton
Model : PDU Modules & Accessories
Bnad : Zion Communication
Color : Black,Grey
Loading Capacity : 60kg
Contact Now
PDU Socket Modules
IEC C13 / C19 / C20
Global Socket Types
Industrial IEC 60309
PDU Customization
 Overview
 IEC Socket Modules
IEC socket modules include C13, C19, lockable outlet versions, and IEC input socket formats.
C13-01 Single C13 Socket
Standard IEC320 C13 single outlet module.
Rating: 10A 250VAC
C13-02 Dual C13 Socket
Dual IEC320 C13 outlet configuration.
Rating: 10A 250VAC
C13-03 Triple C13 Socket
Triple IEC320 C13 outlet module for higher density layouts.
Rating: 10A 250VAC
C13-04 Lockable C13 Socket
Lockable IEC320 C13 outlet for secure power connection.
Rating: 10A 250VAC
C13-05 Lockable C13 Socket
Alternate lockable IEC320 C13 socket format.
Rating: 10A 250VAC
Lockable IEC320 C13 module for stable rack installation.
Rating: 10A 250VAC
C14-01 C14 Input Socket
IEC320 C14 input socket module.
Rating: 10A 250VAC
C19-01 C19 Socket
IEC320 C19 socket module for higher load applications.
Rating: 16A 250VAC
C19-02 Lockable C19 Socket
Lockable IEC320 C19 socket for secure high-load power connection.
Rating: 16A 250VAC
C20-01 C20 Input Socket
IEC320 C20 input socket module.
Rating: 16A 250VAC
 China Socket Modules
China socket modules for GB2099-based rack PDU applications.
CHN(10) Chinese Type Socket
Chinese type socket module.
Rating: 10A 220VAC
CHN(10-1) Chinese Type Socket
Alternate Chinese type socket format.
Rating: 10A 220VAC
CHN(16) Chinese Type Socket
Chinese type socket module for higher current configuration.
Rating: 16A 220VAC
 U.S.A Socket Modules
NEMA-style outlet modules for U.S. applications.
USA(15) US Type Socket
NEMA5-15R outlet module.
Rating: 15A 125/250VAC
USA(20) US Type Socket
NEMA5-20R outlet module.
Rating: 20A 125/250VAC
USA(20FT) US Lockable Socket
Lockable US type socket for secure connection.
Rating: 20A 125/250VAC
 Australia Socket Modules
AUS(10) AUS/NZ Type Socket
AS/NZS3112 outlet module.
Rating: 10A 250VAC
AUS(15) AUS/NZ Type Socket
AS/NZS3112 outlet module for higher current applications.
Rating: 15A 250VAC
 France Socket Modules
FRA(16) French Type Socket
NF C61-314 socket module.
Rating: 16A 250VAC
FRA(16-1) French Type Socket
Alternate French type socket format.
Rating: 16A 250VAC
 Italy Socket Modules
ITA(16) Italian/German Type Socket
Italy universal outlet module.
Rating: 16A 250VAC
ITA(16-1) Italian/German Type Socket
Alternate Italy universal outlet format.
Rating: 16A 250VAC
ITA(16-2) Italian Type Socket
Italian type 10/16A socket module.
Rating: 16A 250VAC
 South Africa / India Socket Modules
RSA(16) South African Type Socket
SA socket module.
Rating: 16A 250VAC
RSA(16R) South African Type Socket
Alternate South African outlet format.
Rating: 16A 250VAC
RSA(16-1) Indian Type Socket
Indian type 10/16A socket module.
Rating: 6/16A 250VAC
RSA(16-2) Indian Type Socket
Alternate Indian type 10/16A socket module.
Rating: 6/16A 250VAC
 Germany Socket Modules
GER(16) German Type Socket
DIN49440 socket module.
Rating: 16A 250VAC
GER(16-1) German Type Socket
Alternate German socket format.
Rating: 16A 250VAC
 U.K. Socket Modules
GBR(13) UK Type Socket 90°
BS1363 (90°) socket module.
Rating: 13A 250VAC
GBR(13-1) UK Type Socket
Alternate BS1363 socket format.
Rating: 13A 250VAC
GBR(13) UK Type Socket 135°
BS1363 (135°) socket module.
Rating: 13A 250VAC
GBR(13L) UK Type Socket 45°
Rating: 13A 250VAC
 Denmark / Switzerland / Israel Socket Modules
DEN(10) Denmark Type Socket
SB 107-2-D1 socket module.
Rating: 10A 250VAC
DEN(13) Denmark Type Socket
Denmark socket module for 13A applications.
Rating: 13A 250VAC
SUI(10) Swiss Type Socket
SEV 1011 socket module.
Rating: 10A 250VAC
ISR(16) Israel Type Socket
SI32 socket module.
Rating: 16A 250VAC
 Argentina / Brazil Socket Modules
ARG(10) Argentina Type Socket
IRAM-2073 socket module.
Rating: 10A 250VAC
BRA(10)-02 Dual Brazil Socket
Dual Brazil socket module.
Rating: 16A 250VAC
BRA(10)-03 Triple Brazil Socket
Triple Brazil socket module.
Rating: 16A 250VAC
 IEC 60309 Industrial Socket Modules
Industrial socket modules for heavy-duty and higher-current applications.
T-N1 Industry Socket
IEC60309 industrial socket 16/32/63A.
Voltage: 350VAC
T-N2 Industry Socket
Voltage: 250VAC
T-N3 Industry Socket
Voltage: 110VAC
T-N4 Industry Socket
Voltage: 360VAC
T-N5 Industry Socket
Voltage: 250VAC
T-N6 Industry Socket
Voltage: 110VAC